Už jsem z toho letošního jara/nejara tak zblblá, že už začínám věřit i dlouhodobým předpovědím. A proto doufám, že dnešní sedmistupňový závan zimy je už opravdu ten poslední.
A tak jsem už holky vyjarnila a mladší Terezce uháčkovala jeden jarní kousek na hlavu (inspirace
tu). Nedávno Terezku v tyrkysové bundě navzdory jejím dlouhým vlasům jeden pán označil za "šikovného kluka", což se jí dotklo možná více než mě. Proto jsem se rozhodla udělat ji alespoň trochu růžovou čepici, i když kde můžu, tam volím jiné barvy.
Včera v ostravské ZOO už jsme čepici už stihli i otestovat. Mám moc ráda mírně zúžené okraje čepiček, které pěkně sedí na uších. A ještě víc je má ráda moje mamka - ta, jak někomu vylízá jen kousek ucha, je nepříčetná :) Taky se mi osvědčila poslední řada z pevných ok - čepice se tak ani po dlouhodobém nošení nevytahuje a není časem širší než delší.
A kdo chce, může vyštrachat háček a o víkendových večerech se do toho pustit taky.
---------------------------------------------------------
Háčkovala jsem z příze Begonia turecké firmy Yarnart (u nás v Tišnově ji mají v galanterii, jinak musíte asi objednat na internetu). Dá se asi použít i Katka (podle mě má podobnou tloušťku, ale raději to na pár řadách vyzkoušejte), jen není tak pěkně mírně lesklá. Prostě Yarnart a Begonia u mě u čepiček i u háčkovaných hraček vede. Materiál je podle mě minimálně polovina úspěchu.
Čepice je pro skoro tříletou Terezku, pokud chcete větší nebo menší, prodlužte (zkraťte) čepici pomocí přidání (ubrání) počtu řad z dlouhých sloupků. Případně místo řady, v níž se přidávají oka (osmá řada), oka nepřidávejte a čepici tím zužte. Nebo naopak pro starší dítě ještě stejně jako v osmé řadě přidávejte i v řadě desáté a dostanete tak čepici širší.
Háčkovala jsem z dvojité příze, plastovým háčkem číslo 4,5. Využila jsem fuchsiovou, bílou a světlounce šedou přízi.
bílá
1. řada: PO(neutahovat), 2ŘO, 11 DS do pevného oka , PO 12 ok
fuchsiová
2. řada: 2 ŘO, (2 DS do jednoho oka, 1 ŘO), () opakujeme až do konce řady s tím, že k prvním dvěma řetízkovým okům na počátku řady přidáme na konci řady jen jeden DS (abychom i tady měli dvojici), PO
36 ok
3. řada: 3 ŘO, 7 DDS (dvakrát nahozený dlouhý sloupek) do okénka vzniklého pod řetízkovým okem mezi první a druhou dvojicí DS v předchozí řadě, 8 DDS do okénka mezi třetí a čtvrtou dvojicí DS předchozí řady a tak dále a tak dále. Vždy vháčkováváme 8 DDS do každého druhého okénka. Ukončíme PO
48 ok
bílá
4. řada: po jednom KS do každého oka předchozí řady, jen mezi jednotlivé vějířky (okvětní lístky květinky, která se nám už rýsuje) neuháčkujeme KS do oka předchozí řady, ale právě do těch okének, které jsme v předchozí řadě vynechávali, PO
48 ok
šedá
5. řada: 2 ŘO, DS do stejného oka. (2 DS do jednoho oka, jedno oko vynechám). () opakuji až do konce řady. V podstatě jde o to, že oka v řadě nepřidávám. To, že háčkuji dva sloupky do jednoho oka kompenzuji tím, že pak jedno oko vynechám. Ukončím pomocí PO.
48 ok
- a tady ještě jedna vsuvka ohledně navazování řad. Nejlépe jsem
vykoumala, že vypadá, pokud na začátku řady udělám dvě ŘO, pak rovnou DS
do toho stejného oka - jako druhý sloupek do dvojice. Potom další
dvojici ob dvě oka a tak dále a tak dále. Na konci řady normálně
uháčkuji poslední dvojici DS a ukončím PO.
6. řada: Háčkuji stejně jako předchozí řadu, dvojici DS uháčkuji vždy do oka mezi dva DS předchozí řady. Ne do okna mezi dvojici, ale přímo mezi dva sloupky v jednom oku. A potřebuji 10 ok přidat. Proto vždy přibližně v místě dělícím jednotlivé okvětní lístky uháčkuji do jednoho místa čtyři místo dvou DS. Celkem to takto udělám pětkrát, v místě začátku a konce řady oka nepřidávám, vypadá to pak lépe.
58 ok
7. řada: 2 ŘO. Háčkuji pořád stejné dvojičky doprostřed dvojiček předchozí řady, mezi nimi vždy jedno oko vynechám. PO. Nic nepřidávám.
58 ok
8. řada: 2 ŘO. Stejně jako v 5 řadě potřebuji deset ok přidat. Přidávám uháčkováním čtveřice namísto dvojice do pěti míst po obvodu čepice (nejlépe na jednu nebo druhou stranu nad čtveřici z páté řady - vypadá to pak na hotové čepici pěkně, úhledně a pravidelně.
68 ok
9. - 16. řada: stejně jako 6. řada (nic nikde nepřidávám).
68 ok
17. - 21. řada: po 1 KS do každého oka
68 ok
bílá
22. řada: celou předchozí řadu krátkých sloupků obháčkuji pevnými oky bílou přízi (ne dvojitou, stačí jedna nit). Neutahovat moc ani málo, aby se čepice nevytahovala, ale aby zase nebyla příliš utažená a šla pohodlně obléci.
Tak ať se práce daří a podaří...