úterý 15. ledna 2019

Mozaika


Někdo dokáže strávit hodiny na facebooku nebo youtube, já poslední dobou dokážu dlouho do noci prokrastinovat na pinterestu.

Včera mi volala paní z naší knihovny, že se uvolnilo místo na kurzu mozaikování. A tak jsem se do půl druhé do rána prostě musela inspirovat.

Stejně jako u patchworku mám s mozaikou problém v tom, že se mi úplně nelíbí to, co si u nás lidé pod pojmem mozaika představí. A nebo možná mám jen já divnou představu o mozaice..

Asi vás teď trochu zavalím obrázky, ale nějak si to moje včerejší pátrání nemůžu nechat pro sebe. Třeba vás budu taky k nějaké mozaice inspirovat..Co se týká obrazů, nejvíc se mi asi líbí, když jsou vzory vytvářeny jen jednou barvou kachliček.I barevné obrazy se mi líbí, nejvíce ale také ty, kde jsou větší plochy poskládány ze spousty kachliček jedné barvy.Ze strakatějších mě dostaly mapy..Nebo stromy, ty já můžu asi vždycky. Navíc v šedošedé. A s barevným detailem.A podobnou řeku jsem si včera vysnila na parapet ve své pracovně - někdy "až budu mít čas" :)Co se týká interiéru, líbí se mi mozaiky hodně v koupelnách, kde je všechno ostatní už bílé..
Mozaikové stolky mě nejvíce zaujaly (nečekaně:) opět ty z jedné barvy kachliček.... nebo ty s velkými geometrickými vzory.S květináčky mám trochu problém. Vzhledem k tomu, že to byl jeden z tipů, který bych si na tříhodinovém kurzu pravděpodobně stihla vyrobit, hledala jsem opravdu pečlivě. Asi jediný, který se mi líbil, byl tento:Zaujaly mě i mozaiková čísla popisná - že by další věc na seznamu "až někdy"? Ideální je prý lepit je na plech.Možná na kurzu zkusím zrcadlo (stále nemáme zrcadla nad umyvadly na záchodě). Nevím, jestli s jednobarevnou mozaikou lektorku trochu nepřekvapím. Navíc bude tmavě šedá nebo bílá..A talířky mého srdce:

Vůbec jsem netušila, že jsou celkem v kurzu tyto mozaikové koule do zahrad. Některé vzory mě dost vyděsily, ale tuhle prostřední si možná i umím na zahradě představit.A (skoro) na závěr, něco z architektury. Marocké umění, které mi připomnělo naší svatební cestu (a pro mě úžasná kombinace barev)..


.. a kousek dlažby kdovíodkud. Zase ty vzory z bílých kousků.Holky teď hrozně vždycky zajímá kam jdu a co tam budu dělat (ne, že bych chodila nějak často, bohužel:)), tak jsem jim našla i nějaké tipy na domácí tvoření. Pro začátečníky a pididěti z papíru a vystřiženého papírového talířku - zkusím nastříhat různovzorované origami papíry, kterých si složku už spoustu let syslím. A pak mozaiky z nastříhaných  polystyrenových (?) podložek pod masem vysterilizovaných v myčce a nabarvených akrylovými barvami. To bude i 3D a myslímže by to mohlo chytnout i Klárku, kterou už jen tak nějaké "dětské" vyrábění nebere.Všechny odkazy na použitá díla najdete na mém pinterestu tady.


Nedělám si velké naděje, že moje mozaikování na dlouhou dobu neskončí jedním miniprojektem na kurzu, ale jako relaxace bylo včerejší pinterestování skvělé. 


6 komentářů:

 1. Taky mám ráda mozaiky. I ty historické, které u nás nemají moc tradici. Občas se dají mozaiky vidět na chodbách starých lepších činžáků. Mozaiky vytváří paní Teturová ze Soběšic, byli jsme u ní kdysi v ateliéru (obdivovala jsem příliš nahlas mozaikový sloupek jejich domu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, činžáky... A na paní Teturovou kouknu - hned v poobědové prokrastinaci. Jestli se mi ji teda podaří vygooglit. Díky za tip!
   P.S. Ať žije hlasitý obdiv :)

   Vymazat
 2. Opravdu moc se mi líbí to co jste vybrala, i přes to, že mám ráda jednoduchost.
  Přeji ať vyrobíte něco podobně originálního a hlavně! u kurzu zrelaxujete :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak to mám radost. Já taky ráda jednoduchost a proto jsem se k mozaice dlouho probojovávala, ale nakonec mi přijde, že to jde plus mínus jednoduše i tam. Na kurz se moc těším, takže relaxuju už i v myšlenkách na něj :)

   Vymazat
 3. Barčííí, to je zase snad telepatie, pred minutou jsem se koukala na svou rozestavenou mozaikou lodi a jeste vubec nezacatou mozaikou majaku - uz vic jak rok nejsem schopna to dodelat a je to jedna z mych ambici na leden a unor...no a ty uverejnis tohle:) inspirace uzasna, cislo popisne uz mam taky jeden obrazek davno ulozeny v komplu, tak na to do jara taky musi dojit!a taky stary drez a stare litinove lavory... a jestli ten kurz mas ted, tak se tesim na tipy, nez to vsechno udelam uplne spatne:)) kachlim zdar!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Danci, určitě to uděláš krásně, už máš koupelnovou průpravu :) Jen já bych bez kurzu asi nikdy nezačala, potřebuju nakopnout :) Případné tipy určitě předám. A jen co rampepurdy nejmenší dovolí, uděláme si kurz vlastní..

   Vymazat