čtvrtek 30. listopadu 2017

Takový malý Štědrý den


... je pro nás 1. prosinec.

Celý listopad tahám holky z postelí pomalu násilím, ale 1. prosince, to je jiná.

Ježíšek totiž v noci (doslova!) naplní papírové domečky, které už holky mají pečlivě poskládané. A to je potřeba hned zrána zkontrolovat!

A nebyla bych to asi já, kdybych i přes to, že nevím kam dřív skočit (a všude a všem si na to pořád stěžuju - tak teď i tady vám) nezačala vymýšlet další blbůstky.

Opravdu jsem to letos chtěla vyřešit jen dobrotami, ale byla jsem minulý týden v obchodě kamarádkou nahlodána. Poslala mi odkaz na úkolový adventní kalendář, který motivuje děti jít ven a plnit.

Přiznávám ale, že jsem v prosinci trochu zápecník a taky potřebuju holky spíše zabavit  co nejvíc samostatnou činností. Ony teď zbožňují nejrůznější dospělácké antistresové omalovánky a dlouhodobě mě uhání, že už jsem pro ně nevymyslela žádné vyrábění. Šla jsem do sebe, na pár hodin Sářina odpoledního spánku opustila šicí stroj a vymyslela každodenní prosincovou papírovou baňku. 

Jde vlastně o tři v jednom. Adventní kalendář, výzdobu pokojíčku (s přidanou hodnotou značka "děti sobě") a zabavení doma dost často nudících se dětí. Tak snad to klapne..Na 19 dnů jsem holkám nachystala 19 baněk z tvrdého papíru (kružnice o průměru asi 12 cm), na 4 dny vypinterestovala a vygooglila antistresové vymalovávací baňky a na 24. prosince antistresovou hvězdu jako třešinku na dortu.

Každý den najdou holky v domečku s příslušným číslem (krom nezbytné sladkosti)  jiný úkol jak baňku vyzdobit:


 1. prosince budou baňku vymalovávat (vyfotila jsem rovnou všech pět omalovánek najednou)
 


 2. prosince budou dekorovat pomocí zmizíku (na bílý papír jsem nanesla vrstvu modrého inkoustu)


3. prosince budou motivy vyškrabávat (modrá tuš nanesená na voskovky)4. prosince ozdobí baňku růžovo-modrými vločkami (vyražené raznicí) 5. prosince vyšijí na baňce dvě soustředné kružnice (propíchala jsem baňky jehlou) - obzvlášť na Terezku jsem zvědavá6. prosince budou lepit natrhané kousky papíru 7. prosince budou omotávat baňku bavlnkou pomocí připravených nástřihů
 8. prosince přichází na řadu naše oblíbená pyssla (pochopili jste správně, že se u všech baněk snažím holky směrovat k modro-růžovo-červené kombinací barev)9. prosince jim půjčím klasickou děrovačku11. prosince je (možná už raději večer místo pyžama) navleču do starých triček - na řadu přichází razítkování obrácenou stranou tužky (gumou)


12. prosince Klárku možná naštvu (nerada kreslí - myslí si totiž, že jí to nejde) - baňku ozdobí sněhuláci13. prosince vyrobíme pomocí proužků papíru 3D baňky.

14. prosince přijde na řadu další omalovávání..


15. prosince bude druhá lekce vyšívání - podle předchystaných dírek (možná) vznikne na baňkách strom
A 15. prosince další druhá lekce, tentokrát kreslení - bude se malovat dům (píšu schválně velká tiskací písmena - Klárka už je zvládá číst)17. prosince u nás stále hodně oblíbené raznice - tentokrát hvězdy18. prosince opakování zmizíku (to, jak zmizíkem barva mizí postupně, budí u nás stále velké nadšení)

19. prosince omalovávání


20. prosince odstřižky látek a lepidlo - proužky, mozaiky - jak je libo21. prosince u nás možná zasedne Klárka poprvé k šicímu stroji - potřeba bude sešít dvě baňky z filcu22. prosince se bude kreslit sněhová vločka

23. prosince vyškrabovat přes tuš na voskovky (stejně jako 3. prosince)

a 24. prosince dokončí holky svůj vánoční stromeček vymalováním hvězdy na špiciZabalení toho všeho do různě velkých papírových domečků vyžadovalo trochu logistiky..Každý den přibude na papírovém stromečku (vystřižen z archu tenoučkého balícího / střihového papíru) v jejich pokojíku jedna baňka, na štědrý den hvězda.A jak se nám celá výzdoba povedla, jak to holky bavilo a jestli vyskakovaly z postelí ještě před budíčkem se dozvíte koncem prosince.

Pěkný advent přeju...

Bára


P.S. Pokud se ptáte, proč jsou na úvodní fotce židle na stole, důvodem není vytírání podlahy, ale všudelezoucí Sára :)25 komentářů:

 1. Klobúk dolu!
  Výzdoba je pre mňa úžasná, bodka k vašemu prírodnému interiéru, len jednoduché materiály a minimalizmus, obdivujem a inšpirujem sa vždy!
  My už máme koleje na posúvne dvere kúpené, úprava-rez, teraz vymýšľame dvere, asi osb doska natretá tabuľovkou:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aleno moc díky! Úprava rez je skvělá a na osb natřené tabulovkou jsem zvědavá. My pořád přemýšlíme, jestli natřít barvou (bílou) osb na šikminách v podkroví. Bude to asi dost práce, ale osb na podlaze i na stropě je asi přece jen moc, tak to chceme trochu utlumit..

   Vymazat
  2. Choďte do toho!
   U mňa na blogu uvidíš ako sa zmenilo podkrovie, keď sme šikminy v lete, po manželovej výmene kolenného kĺbu a niektoré steny natreli osmo voskom bielym, v kúpelni máme osmo sivý na zemi.
   Dva roky sme natierali dodatočne v podkroví, už ostáva len Nadina izba, je autistka a nechce dovoliť zmeny!
   Je to úžasný posun, skúste si vytipovať stenu, na nej si to vyskúšajte, biely vosk je dobrá voľba, riedením s transparentným voskom môžte udať sýtosť podľa seba:-)
   Pa!!

   Vymazat
  3. https://otcovdom.blogspot.sk/2017/08/premiera-nasej-hvezdarne.html

   Vymazat
  4. Super - díky za tip a inspiraci fotkami. Tak motivace by byla, teď už jen zorganizovat akci a namotivovat muže - přesedlal teď z interiéru na kola :)

   Vymazat
  5. Ja som nainšpirovala autistu po výmene kolenného kĺbu za titán a hneď po PN-ke!!
   To dáš:-))))

   Vymazat
  6. :) Zkusím to, to každopádně :)

   Vymazat
 2. Baruško, to je krása a nádherně připravené, vidím tu lásku a trpělivost a starost a kouzlo... chtěla bych být malá Kněžínková:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru, tys mě táák potěšila - díky! Občas mám pocit, že se plahočím a efekt není takový jaký jsem zamýšlela, ale když si pak člověk přečte takovouhle reakci, tak to pořádně zahřeje. Holky zatím taky vypadají spokojeně, nemohla jsem je ráno od první omalovánky odtrhnout.. Díky a měj se moc krásně! B.

   Vymazat
 3. Tak to jsem ještě neviděla, to bude překrásný! Musím si to zapamatovat a zkusit příští rok zrealizovat. Hana M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skvělé, tak to mám radost, že můžu inspirovat..

   Vymazat
 4. Teda Baru, tak to je mazec!!! Takhle promakaný a promyšlený adventní kalendář jsem ještě neviděla!!! Jako jsi fakt BOREC !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, díky, no takovéhle pochvaly, abych ještě nezpychla :)

   Vymazat
 5. Wau, je to moc krásné, závidím holkám. Já jsem dost líná na to, abych něco takového vymyslela. Asi zkusím vymyslet adventní kalendář formou pytlíku, do kterého napíšu 24 různých úkolů a Míša si je bude postupně vybírat.
  Jsem moc zvědavá na finální stromek, určitě to bude paráda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Matildo díky! Úkoly jsou taky skvělé, jen já nějak nemohla najít žádné, které by na nás pasovaly. Jo, a já jim taky závidím, dneska mě Klárka nechala vybarvit kousek omalovánky, tak třeba se občas budu moct zapojit :) Co se týká finálního stromku, tak jsem trochu zapomněla na Sářinu touhu všechno ohmatat - jsem zvědavá jak dlouho bude papír odolávat :)

   Vymazat
 6. Barčo, jsi skvělá, nejlepší. Je to super! Závidím a chtěla bych být zase malá, jen tvořit, čekat a těšit se. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Luci, že jo? Zrovna dneska jsem nad tím přemýšlela, kolik práce a organizace za tou vší výzdobou, kalendářem, Mikulášem, věncem, besídkama atd atd je..

   Vymazat
 7. Jsi úžasná!!! Já šla spát a nedala tam ani sladkosti, ale děti se domluvily, že se potkávají až večer, tak budou otvírat až večer. Uff! Ale možná se do toho ještě pustím a prachsprostě "okopíruju" tvůj nápad, protože plnící se stromeček mám v hlavě už 6let. Mave

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen do toho, jako do kopírování, jsem ráda. Proto to sem dávám a jsem nadšená, když se někdo chytí.. Tak snads to do večera stihla a bude se líbit.

   Vymazat
 8. ÚŽASNÉ! U nás začínáme až v neděli, tak snad stihnu na poslední chvíli něco připravit. Nápady mám zatím na papíře, tak je ještě přenést do nějaké pohledné formy ;-). Krasný Advent celé vaší rodině! Maruška

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MAruško díky, taky přeju krásný Advent a hodně energie na přípravu kalendáře. Snad taky nebudeš končit ve dvě ráno:)

   Vymazat
 9. Letos to ještě nechám na úkolech z lesa, ale tohle si píšu do diáře a příští rok do toho jdu. Dcera (příští rok 5,5r) bude myslím nadsena. A synovi něco ještě vymyslím :-) Terka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super, Terko, to mám radost. Jana z Lesa má úkoly krásné, loni jsme je taky plnili..

   Vymazat
 10. To je nádhera! Ukládám na příští rok, letos u nás byly opět po loňském úspěchu domečky z roliček s tvořivým překvapením na každý den. Ale tohle je super!
  Můžu se jen zeptat - ty domečky - to jste nevyráběla, žene, to je něco předtištěného, vystřiženého a složeného...??? Odkud? Díky a hezký adventní čas!
  L.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lucie, moc díky za pochvalu - jsem nadšená, že vás tolik pro příští rok inspiruji..
   Domečky jsou loňské Tchibo, ale myslímže adventní kalendáře každý rok obměňují, takže nevím, jestli ještě půjdou sehnat :(

   Vymazat