pátek 25. srpna 2017

Velmi těsné okolí lavičky


Některé - zatím jen velmi, velmi ojedinělé - části naší zahrady už začínají vypadat znovu jako zahrada. Po třech letech rekonstrukce a mužově snaze co nejvíce materiálu z původních zdí a střechy skladovat a znovu využít, vypadá naše zahrada stále jako něco mezi stavebninami a skládkou. 

Nicméně recyklace se daří, byť je o dost pomalejší, než jsme čekali a než bychom chtěli.  Z části materiálu už vznikl přístřešek na kola (a že jich máme :)), kamenná suchá zídka alias budoucí lavička a kamenná bylinková spirála. V plánu je ještě zkulturnění zahradního domku, cihlové zídky, kus nového plotu a domeček pro holky. A vyvýšené záhony, ty možná už letos.

Moje zahradní zásahy se letos krom obstarávání našich deseti rajčat, cukety a dýně omezily na vycídění lavičky a "vydláždění" země pod lavičkou. Lavičku jsme zdědili s domem a hned první jaro (to znamená před sedmi lety) ji muž obrousil, natřel, doplnil vylámaná prkna a sešrouboval. Lavičky se rekonstrukce příliš nedotkla, stačilo ji pořádně vydrhnout. 

Umínila jsem si prostor pod lavičkou vydláždit a použila jsem jak jinak než kameny, které jsme vylovili z našich původních kameno - cihelno - vepřovicových zdí. Naši dávní předchůdci v tomto domě (raději si ani nepředstavuji jak dávno) je nejspíše vylovili někde ve Svratce - jsou krásně oblé a hladké. Do země jsem je skládala stylem mozaika, mezery vyplňovala hlínou. Časem by vše, hlavně ta hliněná část, měla obrůst šlapacím mechem..

Kdo u nás na zahradě byl, ten tuší, kolik mi dalo práce lavičku vyfotit tak, aby nešly vidět všudypřítomné hromady "nečeho".

Kdo u nás na zahradě nebyl, takhle vypadá momentálně nejzaskládanější část. A zatím chybějící fasáda - zvenku to opravdu moc nevypadá, že náš dům je už více než rok znovu obydlen.
Často mě to štve a říkám si, že už chci zase normální zahradu. 

Na druhou stranu je pravda, že letošní léto si konečně užíváme jako léto a ne jako pro práci vhodné počasí. A zahrada nám na rozdíl od jiných věcí neuteče  :)


1 komentář:

  1. U nás vypadá dům z venku stejně jako ten váš :-D . My v něm ale ještě nebydlíme a kdo ví, za jak dlouho budeme. Máme totiž teprve hotovou hrubou stavbu, takže to na bydlení ještě fakt není. Už máme ale konečně okna , vchodové a balkonové dveře, které jsme si nechali udělat u Pramos, takže máme dům konečně alespoň zavřený.

    OdpovědětVymazat