pondělí 14. srpna 2017

Letní šaty last minute - návod


Chtěla jsem je ušít tak o měsíc dříve, nejlépe už v první polovině června. Povedlo se v půlce července a nafotit až teď. Příště si šití naplánuju na únor a třeba to do června vyjde :)

Střih jsem obšlehla z úžasných HM šatiček, které měla Terezka půjčené od kamarádčiných holek, když si u jejich bazénu totálně zmáchala svoje. Je děsně jednoduchý a postup vlastně taky - třeba se ještě chystáte na nějakou přímořskou dovolenou, kam se podle mě přesně hodí. Ušito máte  do dvou hodin.


Velikost těchto je asi 110 - 116 (4-5 let) , když ale střední část (40cm) o pár centimetrů prodloužíte nebo zkrátíte, můžete si velikost lehce přizpůsobit podle svých potřeb. Vše ostatní bych ponechala stejné.

Budete potřebovat:

- 60 cm látky šíře 110 cm (bavlněné plátno nižší gramáže nebo rovnou popelín)
- 30 cm gumy (šířka max. 1 cm, spíše užší)
- dvě bavlněné tkaničky do bot v barvě ladící k vaší látce1 - vytvořte střih a při jeho obkreslování na látku (dvakrát - přední a zadní díl) přidejte 1,5 cm, na horní hraně (výstřih) 2 cm.

2 - dejte díly lícovými stranami k sobě a sešijte boky (na obrázku jsou tmavě zelené). Ideálně overlockem, stačí ale i obyčejným strojem a začistit cikcakem.

3 - založte spodní hranu šatů. Tady nesežehluji, zahýbám prsty přímo před patkou stroje. Nejprve půl centimetru, prošiju, a pak ještě jednou: o kapku více než půl centimetru.

4 - založte oblouk ve tvaru U, který vznikl sešitím předního a zadního dílu pod rameny - postupujte stejně jako u spodní hrany (jde to o kapku hůř, protože oblouk je o poznání větší)

5 - na horních hranách vytvořte založením  (2 krát 1cm) tunel. Tím provlečte gumu  - jednu na předním díle, jednu na zadním díle. Na začátku a konci tunýlku gumu k šatům přišijte.

6 - ramínka jsem umotala ze dvou bavlněných tkaniček do bot :) Svázala jsem dvě tkaničky uzlíkem, smotala každou zvlášť proti směru hodinových ručiček a pak je nechala zamotat do sebe (po směru hodinových ručiček). Vypadají tak ramínka jako bavlněný provaz, na každé straně s uzlíkem. Mám každé ramínko dlouhé asi 13 cm, raději ale šaty dítěti přiměřte a délku ramínek si určete individuálně. Přišijte ramínka na okraje výstřihu a máte hotovo.


Tahle látka mě uchvátila, je tak nápadně nenápadná, jednoduchá a geometricky negeometrická, že jsem z ní musela ušít šaty i pro Klárku. Látku jsem objednávala tady. Střih je stejný jako u těchto družičkovských (Burda 2/2006, střih 141 + kolová sukně). Jen ty modelky se čím dál tím měně chtějí fotit..


9 komentářů:

 1. Ahoj povedené šatičky, holkám to sluší a letos určitě využité.
  Hezký zbytek léta.Svaťka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svati, díky... Taky přeju krásné léto..

   Vymazat
 2. Baruš, šatičky jsou krásné. Látka mi nejde přiblížit, ale tuším, že ji mám doma taky:-) Už měsíc a půl nařezanou na deku:-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Luci, jsou to takové malé nepravidelné bílé čárečky. Je úžasná a myslímže máme stejný vkus, takže ji určitě máš :) Deka z ní bude skvělá! Já teprve letos v létě dokončila deku rozešitou z loňského léta, takže buď v klidu..

   Vymazat
  2. Aha, tak já mám asi podobnou, jen minimini obloučky jakoby:-) http://www.mojelatky.cz/www-mojelatky-cz/eshop/2-1-BAVLNENA-PLATNA/117-2-chevrony-trojuhelniky-geo/5/15074-Tmave-modre-mini-kopecky
   Jo, deka počká... jen já mám nastříhané už tři:-) a tak jsem se na ně těšila, ale pořád šiju obaly a ne a ne vše dokončit, vždycky střihnu další...:-)

   Vymazat
  3. Tuhle kopečkovanou už jsem taky měla v košíku, ale musela jsem se ovládnout a vyhrály pro tentokrát čárky :) Já to mám s tímhle začínáním se vším, začnu x věcí najednou a nevím kam dřív..

   Vymazat
  4. Mluvíš mi z duše:-D

   Vymazat